Düğün gününüzde dış mekan çekimi için popüler herkesin kullandığı mekanlara gittiğinizde sıradan hissetme riskiniz olabilir. Elbette harika düğün fotoğrafları için o mekanlara mahkum değilsiniz. Özel hissedeceğiniz, benzersiz fotoğraflara sahip olabileceğiniz, herkesin kullandığından çok farklı dış çekim mekanları da mevcut tabiki. Sivas’ta yaşanan genel sorun mekan seçimi. Sıradan olan bir yere gitmek istemiyor çoğu çiftimiz.

Aslında harika düğün fotoğraflarının sadece üç sırrı var. Birincisi çift, yani siz, ikincisi ise seçtiğiniz fotoğrafçı, üçüncüsü ise gelinlik seçiminiz. Dış çekim mekanı sizi kesinlikle olduğunuzdan daha güzel göstermeyecek. Diğer bir deyişle kendinizi demo albümde gösterilen mankenlerle kıyaslamamanız gerekiyor. Onların defalarca yaptığı şeyi (poz vermeyi) siz gelinlikle hayatınızda sadece 1 kere yapacaksınız. Ayrıca demo albüm çekimleri uzun uğraşlar sonucunda ve birkaç günlük hazırlık aşamasından sonra çekiliyor, ama siz anlaştığınız fotoğrafçıya sadece 2 saatinizi ayırabiliyorsunuz. Yani çok harika bir dış mekan seçimi de yapsanız, sonuç değişmeyecek. Mümkün olursa düğün öncesi stresten uzak bir çekim düşünmeniz daha avantajlı olacaktır. Böylece gün batımı fotoğraflarına da şans tanımış olursunuz.

Bu yazımızda, size özel ve farklı hissettirecek, fotoğraflarınıza anlam katacak, sizi (hatta damat beyi bile) yormayacak, sıkmayacak dış çekim mekanlarından bahsedeceğim. Ancak net bir şekilde park ve bahçe isimleri, cadde ve sokak bazında adresler beklemeyin. Çünkü her çift için anlamlı olabilecek öyle bir adres maalesef yok. Her çiftin, kendini ya da düğününü anlatan mekan farklı olacaktır.

Bu yazıda, size özel ve farklı hissettirecek, fotoğraflarınıza anlam katacak, sizi (hatta damat beyi bile) yormayacak, sıkmayacak dış çekim mekanlarından bahsedeceğim. Ancak spesifik park ve bahçe isimleri, cadde ve sokak bazında adresler beklemeyin. Çünkü her çift için anlamlı olabilecek öyle bir adres yok. Her çiftin, kendini ya da düğününü anlatan mekan farklı olacaktır. Listeyi incelediğinizde ne demek istediğimi anlayacaksınız. Bu listedeki alternatiflerden en azından birinin, sizin için de uygulanabilir olacağını umuyorum.

1. Düğün Mekanınız, ya da Civarı

Aslında en basiti, pozlu fotoğraf çekimlerinizi düğün mekanınızda, ya da yakınlarında yapmak. Bu şekilde, hem uzun araştırmalar ve elemeler sonucu seçtiğiniz mekanınızı fotoğraflara katabileceksiniz, hem de çekimler için ayrıca bir yerlere gitmenize gerek kalmayacak. Böylece yorulmamış ve zamandan tasarruf etmiş olacaksınız.
Pozlu çekimleri mekanınızda yapmanın, aile ve yakın arkadaşlarınızı da çekimlere dahil etmek gibi bir avantajı da var ayrıca. Ancak pozlu çekimlerini düğün mekanında yapmayı düşünen çiftlerin, çekim zamanlamasını göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

2. Sizin için anlam ifade eden bir mekan

Sizi en iyi anlatacak olan mekanlardan biri de, sizin için gerçekten anlam ifade eden bir yer olacaktır. Evlenme teklifi aldığınız restoran,meydan, birlikte bisiklete binmekten keyif aldığınız bir park, ya da sevgiliyken sürekli buluşma noktanız olan biryer.
Bu tür mekanlar, çekimler sırasında sizi daha rahat hissettirecek, ve aynı zamanda mutlu bir heyecan yaratacaktır. Eğer söz konusu mekana ulaşmak düğün gününüzün planına uygun değilse, çekimi farklı bir tarihte yapmanın da mümkün olduğunu unutmayın.

3. Biraz Rotadan Çıkın!
Seyahat etmeyi çok seven bir fotoğrafçı olarak beni de en çok heyecanlandıran seçenek bu. Düğününüzü şehir dışında yapıyorsanız bu seçenek zaten doğal olarak ön plana çıkıyor. Mesela düğününüzü Kayderi’de yapıyorsanız, Kapadokya çekimi kaçınılmaz olabilir. Veya Kayseri’de Sultan Sazlığı gibi bir merkanda çekildiğiniz fotoğraflar herkesten farklı olduğunuzu anlatır.