Evlilik yolunda ilk atılan adımlardan biri de iki tarafın ailelerinin de onayıyla birlikte söz vermesinin kutlandığı “Sözlenme” ritüelidir. Kız evinde “Allah’ın emri peygamberin kavli ile” yapılan isteme töreni sonrası genç çiftlere söz yüzükleri takılır ve kurdeleleri kesilir. Hatta bekar veya evde kalmışlara kurdeleden bir parça yutturulur ki kısmeti açılsın diye.Bir rivayete göre söz kurdelesi ne kadar kısa ise evlenme zamanı da o kadar kısa olur.

Nişandan önce ve kız erkek tarafı birbirine süsledikleri söz bohçalarını verirler. Süsleme tamamen sizin isteğinize ve yaratıcılığınıza bağlıdır.Söz bohçası alışverişine genellikle aile büyükleri ile gidilir. Hatta bazı yörelerimizde tüm alınacaklar teker teker ve karşılıklı olarak alınır. Peki, söz bohçası içeriği nasıl olmalıdır? Söz Bohçası Fiyatları ortalama ne kadardır?

Gelin için:

* Saten gecelik ve pijama takımı

* İç çamaşırı

* Terlik

* Ayna, tarak seti

* Çorap

* Makyaj ve cilt bakım seti

* Bohça takımı

* Takım elbise

* Ayakkabı

* Çanta

* Bohça çiçeği

* Çikolata

* Takılar (alyans, tek taş yüzük ve set)

Gelin Söz Bohçası Fiyatı/ En Pahalı 5.000-10.000 TL (Takılara göre değişken) En Ucuz 2.000-3.000 TL

Damat için:

* Pijama takımı

* İç çamaşır seti

* Röpteşambr

* Terlik

* Çorap

* Parfüm

* Cilt bakım ürünleri

* Şase veya sandık

* Takım elbise

* Gömlek ve kravat

* Kemer ve cüzdan seti

* Ayakkabı

Damat Söz Bohçası Fiyatı En Pahalı 3.000-5.000TL (Takılara ve markaya göre değişken)En Ucuz 1.000-1.500TL

Söz bohçasındaki en önemli ayrıntılardan bir tanesi ise süslemesidir. Ne kadar gösterişli ve ne kadar şık olursa o kadar ilgi çeker. Bu yüzden söz bohçanızın sunumu içinde ayrı bir özen göstermeniz gerekir. Bohçanızı ipek kumaşlarla süsleyebileceğiniz gibi özel olarak üretilen parlak tüller ile de şık bir sunum yapabilirsiniz. İsterseniz söz bohçası yerine sandıkları tercih edebilir, daha sonra da evinizde dekorasyon amaçlı da kullanabilirsiniz.