Evlilik kutsal bir durum olmasının yanı sıra sevdiğinle yaşlanmak fikrini hayata sokan bir durumdur. Sevdiğinizle bir ömrü paylaşmak, acısı ile tatlısı ile her şeye beraber göğüs germe fikri bile çiftleri heyecanlandırmaktadır. Bu yolda, ilk adım kız isteme, yani sözlenmeden geçmektedir. Tatlı heyecanların yaşanacağı bu dönemde, stres olmamak adına, önceden her şeyi bilmek faydalı olacaktır. Nerede, ne yapmanız gerektiğini bildiğiniz zaman stres olup panik yapmamış olacak, böylece ailelerden olumlu puanları da toplamış olacaksınız. Sonuç olarak insan hayatında ilk defa ve bir kere bu merasimi yaşamaktadır. Defalarca yaşamıyoruz ki tecrübe edinelim değil mi?

Evlilik hayatında ailelerle de ortak bir yaşam olacağı aşinadır. Hatta sürekli de söylenir; “sadece sevgilinle değil ailesi ile de evleniyorsun…” Bu nedenle daha ilk görüşmelerden kırgınlıklar olmaması ve bu kırgınlıkların bir ömür sürmemesi için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Her noktayı ince ince hesap edip her iki aileyede yerinde ve aynı uzaklıkta olmanız gerekiyorki kırgınlıklar yaşanmasın. Bunların başında “söz bohçası içeriği” bulunmaktadır. Bu kısımda gelin ve damada büyük bir sorumluluk düşmektedir. Söz bohçaları hazırlanırken içeriğin neler olacağı, kalite standardı ve markalar konusunda gelin ve damat sürekli diyalog halinde olmalıdır. Hatta alışverişe beraber çıkmalıdırlar. Genelde erkekler başından atmak için “gidin sizlın işte ya” derler ama erkeğinde bulunması son derece sağlıklı olacaktır. Uzlaşmacı bir tavırda olmak, her iki taraf için de faydalı olacaktır. Kız tarafının da erkek tarafının da hazırlayacağı söz bohçası içeriği, eşit kriterlerde olmalıdır. Böylece hiçbir taraf altta kalmayacak ve mahcup olmayacaktır.

Kız istenip söz yüzükleri takıldıktan sonraki günlerden birinde, bohçalar karşılıklı olarak takas edilmelidir. Bohçalar hazırlanırken isteğe ve zevke göre süslü bohça çeşitlerinden biri seçilmelidir. Ancak son dönemlerde, alınan hediyeler, kumaş bohçaya konulacağına, oldukça şık ve geniş kutular tercih edilmektedir. Söz bohçası içeriğinin, konulması gereken bir adet şık kumaş bohça da bu kutuya konulmaktadır. Kutu ve bohça daha sonra yeni çiftin evinde yerini almak üzere saklanır. Söz bohçası içeriği ayrıntılarına girmeden önce hatırlatmak isterim ki bohçaya gelin ve damadın anne ve babalarına birer hediye koymayı kesinlikle unutmayınız unutmayınız! Bu her iki tarafı daonure edecektir.

  • Erkek Tarafının Hazırlaması Gereken Söz Bohçası İçeriği

Gelin ile iletişim halinde olarak ve beraber karar vererek hazırlanması gereken bohçanızdan, birazdan sıralayacağım hediyelerin bazılarını çıkartabilirsiniz, bu tamamen sizin tercihine kalmış bir durum ama standartlaraını biz yazıyoruz. Söz bohçası içeriği; saten gecelik, saten sabahlık, pamuklu veya dantelli iç çamaşırı seti (külot, sutyen, atlet), parfüm veya deodorant seti, makyaj seti (allık, fondöten, ruj, rimel, göz kalemi, far seti), etek ceket takım ya da elbise ya da bluz etek takım, kıyafet takımına uygun çanta, yine kıyafet takımına uygun ayakkabı ya da terlik, ev terliği, kenarı oyalı el havlusu, kenarı oyalı başörtüsü, süslü seccade şeklinde olabilir.

  • Kız Tarafının Hazırlaması Gereken Söz Bohçası İçeriği

Kız tarafının hazırlayacağı söz bohçasında ufak tefek değişiklikler bulunmaktadır. Bunun sebebi bir bayana değil bir erkeğe hazırlanmasından kaynaklanmaktadır, haliyle erkeğe özel bir takım eşyalar konmalıdır. Söz bohçası içeriği; pijama takımı (alt ve üst), robdöşambr, iç çamaşır (atlet boxer / külot), tıraş seti ( traş makinası yada köpük jilet gibi),parfüm yada deodorant seti, takım elbise (gömlek, pantolon, kravat, ceket), takıma uygun çorap ve ayakkabı, kemer, cüzdan, terlik, işli mendil, süslü seccade şeklinde olabilir.

Tüm bu alışverişi yapıp, hem damadın hem de gelinin anne ve babalarını unutmak olmaz. Her iki tarafın da ebeveynlerine ufak da olsa, söz bohçası içeriğinde yerini almak üzere, hediyeler bulundurmalısınız. Ancak dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise diğer aile bireyleri olacaktır. Anne ve babaların dışında kalan kardeş, anneanne, babaanne, dayı, amca gibi akrabalara söz bohçası içeriğinde hediye alınması adetlerde pek yoktur ama onları değerli hissettirmek istiyorsanız ufak hediyelerle onure edebilirsiniz. Fakat diğer aile üyelerine de hediye almak istiyorsanız birkaç kişiyi unutursanız onlarda kırtılacaktır. Bu sebepten almamanız en güzelidir.

Mutluluğunuz daim olsun, iyi alışverişler..